W celu odpowiedniego przygotowania zespołu nurków jaskiniowych do manewrów ratownictwa zaplanowanych na przełom września i października, przeprowadzono ćwiczenia w kamieniołomie Zakrzówek.

W treningu wzięli udział nurkowie jaskiniowi: Lucyna Cieślik (SKTJ) Luca, Jarek Kur (AGH Kraków) i Michał Plata. Ponadto w roli poszkodowanego wystąpił Marcin Gala (SW). W nurkowaniu uczestniczył również Tomasz Stańczyk (NZ) a czujnymi obserwatorami byli Krzysiek Recielski (SW), Kasia Biernacka (SW) oraz Zuzia.

Trening służył między innymi przećwiczeniu poruszania się wzdłuż poręczówki zespołu nurków z poszkodowanym w noszach, przystosowaniu noszy ratowniczych do transportu przez syfon w jaskini oraz przedyskutowaniu udziału nurków w pozorowanej akcji ratowniczej w Jaskini Zimnej.

Przedsięwzięcie wspierała Podkomisja Nurkowania Jaskiniowego KTJ PZA, nosze wykorzystane podczas treningu są własnością Komisji Taternictwa Jaskiniowego, natomiast część sprzętu nurkowego udostępnił Krakowski Klub Płetwonurków Nototenia. Za pomoc w organizacji ćwiczeń wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy!


XII Śląskie Manewry ratownictwa Jaskiniowego - Okiem podziemnego przewodnika.
03. Lipiec 2016

W tym roku po raz kolejny odbyły się Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego, podczas których miał miejsce również epizod nurkowy.

Tarnogórskie sztolnie nurkowym poligonem
22. Sierpień 2015

Relacja 2015 r.

Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego
01. Czerwiec 2012

Cel akcji: wydobycie na powierzchnię poszkodowanego grotołaza, odciętego za syfonem wodnym.