Po wywspinaniu ok. 5-6m pionowej ściany dotarliśmy do korytarzyka opadającego w dół do Sali Zejściowej która kończy się studnią opadającą do znanego już nam korytarza prowadzącego do syfonu Kociego.

Tak więc – wbrew wcześniejszym przypuszczeniom - Komin Wyjściowy okazał się prowadzić do pionowej pętli, która odprowadza duże ilości wody w lecie a nie stanowi kontynuacji ciągu głównego. Tymczasem wedle wszelkiego prawdopodobieństwa – ciąg główny kontynuuje się w Syfonie Kocim, na którym należy skupić dalszą uwagę.

Niestety nurkowanie w Syfonie Kocim musieliśmy odpuścić – ze względu na zmęczenie i czas. Łącznie od wejścia do Syfonu Danka, do wyjścia z niego akcja zajęła 22 godziny (godzina alarmowa była wyznaczona na 24 godziny).

Akcję nurkową do partiach końcowych prowadziliśmy my: Katarzyna Turzańska i Paweł Poręba. Sebastian Dobrowolski zanurkował do Syfonu Warszawiaków i retransportował stamtąd część naszego sprzętu. W trakcie akcji końcowej wachtowo czekali na nas: Sebastian Dobrowolski, Krzysztof Dobrowolski, Sofian Blaifi, Sławomir Wójciak, Paweł Pańszczyk i Tomek Pawłowski, którym dziękujemy za cierpliwe czekanie i gotowość do wsparcia.

Dziękujemy też wszystkim tym, którzy pomagali nam przy wcześniejszych transportach sprzętu. Andrzejowi Maciata, który spierał nas logistycznie podczas całej akcji przeznaczamy szczególne podziękowania!

To jeszcze nie koniec – teraz czekają nas retransporty, a jak się uda – kolejna akcja, tym razem skupiona na nurkowaniu w Syfonie Kocim.


Śnieżna Studnia – Nurkowanie w Syfonie Drzemiącym
31. Maj 2019

Mijają właśnie 24 lata od ostatnich dużych odkryć w Syfonie Drzemiącym. Na przestrzeni lat nurkowali tu m. in. Wacław Kozieł, Wiktor Bolek, Michał Stajszczyk oraz Krzysztof Starnawski. Od wielu lat zastanawiałem się nad nurkowaniem w tym miejscu. Na podstawie dostępnych informacji wiedziałem, że aby nurkowanie tam miało sens muszę je zaplanować z dużym, jak na Tatry, rozmachem.

Turystyczna akcja w jaskini Dudnica
13. Styczeń 2015

Relacja z nurkowania w tej świetnej tatrzańskiej jaskini treningowej. Jak się okazało - także naprawdę urzekającej pod wodą..... co można zobaczyć na załączonym filmie z akcji.

Projekt HOMAR - kolejne starcie
01. Lipiec 2014

Ostatni weekend czerwca przyniósł ze sobą kolejną odsłonę „Projektu Homar”. Z inicjatywy Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO), w Nawojowie Śląskim, pojawiła się również liczna grupa nurków jaskiniowych związanych z GNJ i GRALmarine Extreme Diving Expedition Support. Kierownikiem podwodnej części akcji był nasz kolega Mirek Kopertowski.