Staż odbędzie się 20-21 czerwca 2015 i jest okazją do spotkania w międzynarodowym gronie, wymiany doświadczeń oraz poznania brytyjskich technik nurkowania jaskiniowego. W tym roku organizowany jest przez sekcję Somerset i odbędzie się w rejonie jaskiniowym Mendip.

  • Jaskinia Dudnica, fot. Artur Romanek

Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktualnego członkostwa w klubie zrzeszonym w PZA, karty taternika jaskiniowego oraz doświadczenia w nurkowaniu w głębi jaskiń. W przypadku niespełniania kryteriów dużym atutem będzie uczestnictwo w jaskiniowej (suchej) wyprawie eksploracyjnej.

Zgłoszenia wraz z wykazem kilku przejść jaskiniowych oraz nurkowo-jaskiniowych (rejon, zespół, czas, osiągnięte miejsce) należy wysyłać na adres Podkomisji Nurkowania Jaskiniowego: pnj@gnj.org.pl do dnia 20.04.2015.


Spotkanie Grupy Nurków Jaskiniowych
16. Październik 2015

Spotkanie Grupy Nurków Jaskiniowych odbędzie się podczas Speleokonfrontacji w terminie 20-21 Listopada.

Relacja z wyjazdu stażowego organizowanego przez Cave Diving Group - brytyjskiego odpowiednika Grupy Nurków Jaskiniowych. 20-21.06.2015 CDG TRAINING CAMP
10. Sierpień 2015

Dzięki kontaktom Mirka Kopertowskiego i uprzejmości członków CDG mieliśmy możliwość uczestniczyć w dwudniowym stażu, pozwalającym poznać różne aspekty nurkowania jaskiniowego oraz zapoznać się ze środkowiskiem nurków i grotołazów brytyjskich.

Napromieniowani
04. Marzec 2015

Stare, zalane kopalnie są wyjątkowe pod względem nurkowym. Mają coś wspólnego z jaskiniami - podziemne korytarze i związek ze skałą, w której je wykuto. Z drugiej strony, jako twory ludzkich rąk podobnie jak wraki, dzielą z nimi część zagrożeń jak, niestabilne konstrukcje, ostre, stalowe elementy, ale też udogodnienia, z których wymienić można logiczną nawigację i przewidywalny wygląd korytarzy.