Miłośnicy zalanych przestrzeni zamkniętych zgromadzili się w bazie Banana Divers, przyciągnięci możliwością spotkania się i omówienia planów na przyszłość oraz ciekawym programem.

  • fot. Krzysiek Dobrowolski
  • fot. Krzysiek Dobrowolski
  • fot. Krzysiek Dobrowolski
  • fot. Krzysiek Dobrowolski
  • fot. Krzysiek Dobrowolski
  • fot. Krzysiek Dobrowolski

Sobota

Zaczęliśmy spotkanie od teoretycznego wstępu, w trakcie którego Lucyna opowiedziała czym jest GNJ PZA, jakie są cele, dotychczasowe osiągnięcia i plany na najbliższą, jeszcze tegoroczną przyszłość. Tego dnia mogliśmy wysłuchać też dwóch, niezwykle ciekawych prezentacji Pawła Poręby. Pierwsza dotyczyła technik nurkowych, które przydają się w nurkowaniu jaskiniowym. Wszystkim nieświadomym chcę od razu wyjaśnić, że przez nurkowanie jaskiniowe nie rozumiemy tutaj wyłącznie turystyki w popularnych i pięknych miejscach, ale przede wszystkim specyficzne i znacznie bardziej zaawansowane akcje speleo, takie jak nurkowanie w tatrzańskich jaskiniach, czy eksploracje na terenie Albanii. Po krótkiej przerwie i uzupełnieniu zapasów kawy w kubkach nadszedł czas na wysoce integracyjne zajęcia grupowe, czyli Komis Patentów Sprzętowych, skoncentrowany głównie na wymianie pomysłów i wizji dotyczących konfiguracji bocznej. Prowadzony przez dwóch pasjonatów konfiguracji bocznej, Arka „Żabę” Nowaka i Błażeja Pruskiego. Tutaj można było zarówno posłuchać o tuningowaniu i zmianach wprowadzanych w popularnych na rynku rozwiązaniach i zestawach, jak i o własnych, garażowych i zupełnie unikatowych produkcjach.

Po południu, intelektualnie rozgrzani rozważaniami dotyczącymi side mountu, wróciliśmy do prezentacji i ponownie mogliśmy posłuchać Pawła, który tym razem opowiadał o problemach dekompresyjnych, z którymi spotkał się osobiście w trakcie niektórych akcji. Trudności, które nie pojawiają się w czasie nurkowania w wodzie otwartej, tutaj nabierają zupełnie nowego znaczenia. Przede wszystkim pojawia się kwestia profili łamanych, czyli wymuszonych topografią jaskini, a także potrzeba wprowadzenia dodatkowego konserwatyzmu wynikającego z trudnych warunków, w których akcje się odbywają – zmęczenie, odwodnienie, przemarznięcie i liczne nurkowania powtórzeniowe sprawiają. W związku z tym, tradycyjne modele dekompresyjne i limity generowane przez nawet najlepsze komputery przestają się sprawdzać. Wieczór przyniósł lekkie rozluźnienie i dyskusję, która rozwinęła się po prezentacji Jarka, naszego najszybszego i najbardziej wybieganego kolegi. Z właściwym sobie zapałem opowiedział nam o korzyściach, jakie niesie ze sobą regularne bieganie, zwłaszcza w połączeniu ze zdrowym odżywianiem. Temat tym bardziej atrakcyjny, że nadchodzące lato potrafi dobrze zmotywować wszystkich do większej aktywności. W dobrych nastrojach i odpowiednio zainspirowani entuzjastycznymi wypowiedziami Jarka mogliśmy przejść do przewidzianego na późnowieczorne godziny wieczorka filmowego.

Niedziela

Większa część dnia upłynęła na zajęciach praktycznych związanych z kartowaniem. Zaczęliśmy od ćwiczeń na sucho, wykonywanych w naprędce zainscenizowanej w garażu „jaskini”, gdzie przy użyciu wszystkich standardowych narzędzi i własnej pomysłowości mogliśmy, pracując w zespołach, sprawdzić na własnej skórze, jak dużej dokładności i uwagi wymaga kartowanie. Później chętni mogli przekonać się, jak przyswojone na powierzchni umiejętności zastosować pod wodą. Na drugim parkingu, zaledwie kilka metrów pod powierzchnią lodowatej wody czekała na nas skomplikowana jaskinia, przygotowana przez Jarka Kura. Uzyskane w czasie nurkowania dane, zapisane na tabliczce i przepisane później „na czysto” stworzyły trójwymiarowy, wygenerowany przez program komputerowy, model jaskini. Obserwowanie efektów, jakie daje zebranie pomiarów stało się dobrą okazją do omówienia tegorocznych planów wyjazdowych GNJ, w tym przede wszystkim zaplanowanego na ten rok kolejnego wyjazdu do Albanii. Po południu, kiedy już część uczestników zaczęła się rozjeżdżać i pozostali tylko najtwardsi i najbardziej żądni wiedzy. Jeszcze w niedzielę mogliśmy posłuchać Kasi, która opowiadała o nurkowaniu w jaskini Kasprowej Niżnej i związanych z logistyką trudnościach, które się pojawiły. Drugą, ogromną atrakcją dla wszystkich zainteresowanych nurkowaniem na obiegach zamkniętych była prezentacja domowej produkcji CCR w konfiguracji sidemountowej, prowadzona przez konstruktora, Jarka Kura. Na sam koniec warto wspomnieć, że GNJ PZA wzbogacił się o nowego członka Roberta Goszczyńskiego (SW) i sympatyków: Jarka Stasiełę, Błażeja Pruskiego, Ariela Łukaszewskiego i mnie, Darię Borutę.

W warsztatach wzięły udział 23 osoby w tym m.in.: Lucyna Cieślik (SW/GNJ), Katarzyna Turzańska (STJ KW Kraków/GNJ), Kamila Żebrowska (NZ), Amelia Sokołowska (NZ), Małgorzata Łukaszewska (NZ), Daria Boruta (NZ/GNJ), Jarek Kur (SS Kras/GNJ), Paweł Poręba (SW/GNJ), Darek Lermer (SW/GNJ), Błażej Pruski (NZ/GNJ), Krzysztof Dobrowolski (NZ/GNJ), Sebastian Dobrowolski (NZ/GNJ), Ariel Łukaszewski (NZ/GNJ), Arkadiusz Nowak (SW/GNJ), Maciek Biliński (NZ), Jarosław Stasieło (NZ/GNJ) , Robert Goszczyński (SW/GNJ)...


I Warsztaty Produkcji Filmowej GNJ
09. Marzec 2015

Warsztaty odbyły się 20-21 Lutego 2015 w Tatrach i były wewnętrzym szkoleniem GNJ.

WARSZTATY NURKOWANIA JASKINIOWEGO 2015
04. Styczeń 2015

Kolejne WNJ już w kwietniu :-) Zapraszamy!