Lotek zawsze miał jakąś ciekawą miejscówkę do zaprezentowania. A co tu można robić w stolicy? Mamy zalane, stare metro, ale niedostępne i w sumie średnio ciekawe. Mamy resztki EC Pruszków, ale woda tam niezdrowa. Pozostał Fort XIII w Błogosławiu. Duże to to nie jest, ale ma swój klimat.

Ruszyliśmy. Umocnienia w Błogosławiu to część zewnętrznego pierścienia obronnego Twierdzy Modlin. Budowany tuż przed I Wojną Światową, nigdy nie ukończony. Fragment poterny – podziemnego korytarza zalany jest wodą. Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy standardową procedurę przygotowawczą. Przenieśliśmy szpej brodząc w morzu jaskrawo-różowych i fioletowych plastykowych butelek, skręciliśmy zabawki i do wody. Widoczność znakomita, mąci się umiarkowanie. Korytarz łagodnie opada schodkami na –6 i dalej kontynuuje się w poziomie. Woda ciepła – 8º C. Ściana i zdziwiona twarz Lotka. No tak, jest tego raptem całe 30 metrów! Krótka wymiana zdań w języku migowym: "stary, posiedźmy chociaż z pięć minut!" OK, posiedzieliśmy i do domu. Takie to nasze, warszawskie nurkowiska "jaskiniowe". Na szczęście Lot stwierdził, że choć duże to nie było, to jednak fajne, zatem w pogodnym nastroju udaliśmy się w drogę powrotną, zwiedzając przy okazji "nurkowisko wrakowe" i pobliską niegdysiejszą kuźnię krzepkiej buły wspinaczkowej na Dużych Fortach w Janówku. Nurkowali: Paweł Mordkowicz "Loti" SGW, Maciek Olinkiewicz "Lama" KW Warszawa.


Śnieżna Studnia – Nurkowanie w Syfonie Drzemiącym
31. Maj 2019

Mijają właśnie 24 lata od ostatnich dużych odkryć w Syfonie Drzemiącym. Na przestrzeni lat nurkowali tu m. in. Wacław Kozieł, Wiktor Bolek, Michał Stajszczyk oraz Krzysztof Starnawski. Od wielu lat zastanawiałem się nad nurkowaniem w tym miejscu. Na podstawie dostępnych informacji wiedziałem, że aby nurkowanie tam miało sens muszę je zaplanować z dużym, jak na Tatry, rozmachem.

Turystyczna akcja w jaskini Dudnica
13. Styczeń 2015

Relacja z nurkowania w tej świetnej tatrzańskiej jaskini treningowej. Jak się okazało - także naprawdę urzekającej pod wodą..... co można zobaczyć na załączonym filmie z akcji.

Akcja eksploracyjna w Kasprowej Niżniej
13. Styczeń 2015

W dniach 9-10 I 2015r wykonaliśmy akcję eksploracyjną w Jaskini Kasprowej Niżniej. Do jaskini weszliśmyw piątek ok. godziny 8 rano, natomiast wyszliśmy w sobotę ok. 19. Dotarliśmy do Partii Końcowych i zaatakowaliśmy Komin Wyjściowy.