W tym roku, na początku lata, wejście do sztolni zostało zamknięte ze względu na mieszkające tam nietoperze. Po kilku rozmowach telefonicznych z kierownictwem parku krajobrazowego udało się ustalić, że od września sztolnia będzie otwarta. Korzystając z okazji i pięknej pogody umówiliśmy się na nurkowanie.

  • Transport sprzętu
  • Szyb zalany wodą w kopalni chromitu w Tąpadłach

Spotkaliśmy się o godzinie 10:00 przed polaną, podzieliliśmy dobytek pomiędzy Magdę, Wiktora i mnie i ruszyliśmy w kierunku sztolni. Nasz ekwipunek (a zwłaszcza butle) budził spore zdziwienie wśród licznych grzybiarzy...

Aby dojść do zalanego szybu trzeba najpierw pokonać ok. 200 m całkiem wygodnego korytarza. Na miejscu zobaczyłem dwa stykające się ze sobą szyby. Do jednego wrzuciliśmy szpeja z kamieniami na linie żeby uniknąć poręczowania w pionie. Ubrałem suchara, zarzuciłem na plecy zestaw 2x8L i zanurzyłem się. Woda miała przejrzystość ok. 2-3m - była w niej jakaś zawiesina. Na dole szybu zwiedziłem ślepą komnatę i po chwili poszukiwania popłynąłem właściwym korytarzem. Na całej długości spągu ciągnęły się szyny kolejowe. Na wysokości 1m woda wyraźnie rozwarstwiała się, poniżej była słaba widoczność i zawiesina, a powyżej widoczność ograniczał jedynie zasięg światła. W pierwszej chwili odniosłem wręcz wrażenie, że wynurzyłem się z wody - dopiero bąble wydobywające się z automatu uświadomiły mi, że wciąż jestem zanurzony. Po kilkunastu metrach dopłynąłem do zwrotnicy i rozwidlenia korytarzy. Zwiedziłem obie odnogi. W obu przypadkach w odległości ok. 5-6m od końca korytarzy woda robiła się krystalicznie czysta - aż się wracać nie chciało. Wynurzyłem się po 29 minutach.

Podsumowując, sztolnia w Tąpadłach niewątpliwie jest warta zwiedzenia. To bardzo interesujące miejsce do trenowania nurkowania jaskiniowego.


Śnieżna Studnia – Nurkowanie w Syfonie Drzemiącym
31. Maj 2019

Mijają właśnie 24 lata od ostatnich dużych odkryć w Syfonie Drzemiącym. Na przestrzeni lat nurkowali tu m. in. Wacław Kozieł, Wiktor Bolek, Michał Stajszczyk oraz Krzysztof Starnawski. Od wielu lat zastanawiałem się nad nurkowaniem w tym miejscu. Na podstawie dostępnych informacji wiedziałem, że aby nurkowanie tam miało sens muszę je zaplanować z dużym, jak na Tatry, rozmachem.

Turystyczna akcja w jaskini Dudnica
13. Styczeń 2015

Relacja z nurkowania w tej świetnej tatrzańskiej jaskini treningowej. Jak się okazało - także naprawdę urzekającej pod wodą..... co można zobaczyć na załączonym filmie z akcji.

Akcja eksploracyjna w Kasprowej Niżniej
13. Styczeń 2015

W dniach 9-10 I 2015r wykonaliśmy akcję eksploracyjną w Jaskini Kasprowej Niżniej. Do jaskini weszliśmyw piątek ok. godziny 8 rano, natomiast wyszliśmy w sobotę ok. 19. Dotarliśmy do Partii Końcowych i zaatakowaliśmy Komin Wyjściowy.