Grotte de Maaras, będąca wywierzyskiem, jest ciekawa chociażby z tego względu, że odwania duży masyw oraz posiada ponor, znajdujący się na plateau kilkaset metrów wyżej. Długość jaskini wynosi obecnie około 11800m. Średnia wydajność wywierzyska to 10m3/s (max. 31m3/s), a temperatura wody waha się w okolicach 12st. C.

  • Za syfonem 2. fot. Clive Westlake
  • Za syfonem 3. fot. Clive Westlake
  • Grotte de Maaras - PLAN

Podczas wyjazdu rekonesansowego (6-9.06.2014) i przy wysokim stanie wody udało nam się dotrzeć jedynie do syfonu 4. znajdującego się w odległości 2500m od otworu. Ze względu na silny prąd i wcześniejsze problemy przy pokonywaniu syfonu 3. (grotołaz został wciągnięty przez prąd wody pod strop) nie zdecydowaliśmy się na pokonywanie syfonu 4. bez butli.

Maaras jest również miejscową atrakcją - jej początkowe partie udostępnione są turystom.

Przyszła wyprawa planowana jest na październik 2015. Jej celem będzie kontynuacja eksploracji w syfonach końcowych: 7. oraz 9.

W 4-dniowym wyjeździe rekonesansowym pod kierownictwem Malca Foyle’a uczestniczyło 15 grotołazów w większości z brytyjskiego klubu WESSEX w tym nurkowie z CDG (Cave Diving Group). W wyprawie uczestniczył również Mirek Kopertowski (SGW/GNJ/CDG).


Wyjazd rozpoznawczy do wywierzyska Schwarzbach, konferencja Niemieckiej Federacji Speleologicznej /VdHK/
27. Wrzesień 2015

Wyjazd rozpoznawczy do wywierzyska Schwarzbach, odwadniającego jedno z największych regionów krasowych w regionie parku narodowego Berchtesgaden w Niemczech

Kolejna szychta w Hessenhauhohle (Jura Szwabska, Niemcy)
20. Marzec 2015

W dniach 27.02-01.03.2015 odbyła się kolejna akcja jaskiniowo-nurkowa w jaskinii Hessenhau. Dzialaliśmy w opraciu o biwak znajdujący przy syfonie V (downstream) a naszym celem była próba pokonania zawaliska znajdującego się za syfonem VI i dalsza eksploracja w kierunku głównej gałęzi systemu Blau z wywierzyskiem Blautopf.

Hirlatzhohle - Dachstein Austria
09. Luty 2015

W dniach 2.02-6.02.2015 prowadzona była działalność eksploracyjna za syfonami w partiach zachodnich Hirlatzhohle.