Zaplanowana od paru miesięcy wyprawa, dzień przed wyjazdem stała pod znakiem zapytania. Plany zamierzała pokrzyżować nam pogoda. Opady deszczu spowodowały, że ilość wody wypływającej wywierzyskiem systemu - Blautopf - znacznie wzrosła. Eksplorację w Hessenhauhohle prowadzimy podążając z prądem wody więc jego siła ma ogromne znaczenie w drodze powrotnej. Zbyt silny prąd może wymusić (w najlepszym wypadku) dłuższy niż zaplanowany pobyt na biwaku za syfonami.

  • Biwak w Hessenhau (za 4. syfonem), fot. Chris Jewell
  • Biwak w Hessenhau (za 4. syfonem), fot. Juergen Bohnert
  • Wywierzysko systemu - Blautopf, fot. Juergen Bohnert
  • Pakowanie, fot. Juergen Bohnert
  • Nurkowie, fot. Werner Gieswein

Od otworu jaskini Hessenhau pionowymi ciągami docieramy na głębokość -140m, gdzie wpadamy w środek sporych rozmiarów podziemnej rzeki. Z tego miejsca nurkowania można prowadzić w obu kierunkach. My skupiamy się po raz kolejny na podążaniu z nurtem czyli w kierunku wywierzyska Blautopf.

Ze względu na pogodę akcję skróciliśmy do 2 dni rezygnując z dodatkowego noclegu na biwaku. Do jaskini weszliśmy rankiem 14 września transportując sprzęt, a następnie już samodzielnie podążając przez syfony. Do zabrania mieliśmy wyjątkowo mało rzeczy: akumulatory do wiertarki, jedzenie i parę innych drobiazgów. Pokonanie 4 syfonów (do biwaku) było łatwiejsze niż zwykle (ze względu na prąd wody). Tutaj zatrzymaliśmy się by przepakować worki jaskiniowe – zostawić jedzenie, a w dalszą drogę zabrać z depozytu na biwaku wiertarkę i sprzęt do kartowania. Za syfonem 6. zostawiamy sprzęt do nurkowania i już swobodnie płyniemy rzeką do końcowego zawaliska. Pracę w zawalisku rozpoczynamy od razu i kontynuujemy przez kilka godzin. Mimo przerzucania ogromnej ilości skały drogi przez zawalisko nie udaje nam się odnaleźć.

W drodze powrotnej poprawiamy oporęczowanie w syfonie 6-tym oraz zatrzymujemy się na biwaku w Traumtunnel. Po kilku godzinach snu kontynuujemy drogę powrotną. Wyższy poziom wód i silniejszy prąd nie był tym razem sprzymierzeńcem. Pokonanie pozostałych 4 syfonów przebiegało jednak bez problemów.

Nurkowali: Juergen Bohnert (kierownik, Niemcy, ARGE), Peter De Coster (Niemcy, ARGE), Chris Jewell (Anglia, BEC/CDG) oraz Mirek Kopertowski (SGW/GNJ,CDG).

Na miejscu korzystaliśmy z gościny Wernera Gieswein'a. A w transportach sprzętu pomogli nam Tewje Mehner oraz Erich.


Wyjazd rozpoznawczy do wywierzyska Schwarzbach, konferencja Niemieckiej Federacji Speleologicznej /VdHK/
27. Wrzesień 2015

Wyjazd rozpoznawczy do wywierzyska Schwarzbach, odwadniającego jedno z największych regionów krasowych w regionie parku narodowego Berchtesgaden w Niemczech

Kolejna szychta w Hessenhauhohle (Jura Szwabska, Niemcy)
20. Marzec 2015

W dniach 27.02-01.03.2015 odbyła się kolejna akcja jaskiniowo-nurkowa w jaskinii Hessenhau. Dzialaliśmy w opraciu o biwak znajdujący przy syfonie V (downstream) a naszym celem była próba pokonania zawaliska znajdującego się za syfonem VI i dalsza eksploracja w kierunku głównej gałęzi systemu Blau z wywierzyskiem Blautopf.

Hirlatzhohle - Dachstein Austria
09. Luty 2015

W dniach 2.02-6.02.2015 prowadzona była działalność eksploracyjna za syfonami w partiach zachodnich Hirlatzhohle.