To jedno z ważniejszych wydarzeń w roku w dziedzinie nurkowania jaskiniowego. Tym razem nurkowie zjechali się w miejscowości Saint-Nazaire-en-Royans niedaleko Grenoble. Przyjechało mnóstwo nurków z wielu zakątków świata. Najliczniej, obok Francuzów, reprezentowani byli Rosjanie - przyjechało ich ponad 20. Jak zwykle wygłoszono mnóstwo ciekawych wykładów i prelekcji. Tematem przewodnim tegorocznego kongresu była historia nurkowania jaskiniowego.

Nurkowie mieli też wyjątkową okazję zanurkować w wywierzysku Thais, które znajdowało się kilkanaście metrów od miejsca, w którym odbywał się kongres.

Na koniec odbyła się praktyczna prezentacja ulepszonych noszy SSF wykorzystywanych do transportu nurka przez syfon. Każdy kto chciał mógł zostać przetransportowany w noszach pod wodą przez nurków-ratowników jaskiniowych SSF.

Z polski na kongres przyjechały 4 osoby: Dominik 'Honzo' Graczyk, Andrzej Szerszeń (obaj SW) oraz Rafał Górecki i Mirek Kopertowski (obaj SGW).


10 lat eksploracji masywu Bihor
23. Kwiecień 2010

Góry Bihor znajdują się w północno-zachodniej części Rumunii. Ze względu na swój unikatowy krajobraz i mikroklimat przyciągają turystów z całej Europy. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, że góry te są prawdziwym rajem dla speleologów.

Zimowa (2006/2007) działalność PNJ - podsumowanie
07. Kwiecień 2007

Podczas zimy 2006/2007 speleonurkowie działający przy Podkomisji Nurkowania Jaskiniowego zorganizowali 5 biwaków jaskiniowych spędzając na nich łącznie 15 dni! Działaliśmy w Abchazji (Istocznik Mcziszta) oraz Wielkiej Śnieżnej w Tatrach.

Akcja ratownicza w jaskini ,,Bystrej” w Tatrach
19. Lipiec 2006

Tekst pochodzi z prywatnych zbiorów Jarka Kura.