Rok 1994 przyniósł śmierć dwóch wybitnych płetwonurków jaskiniowych : Shecka Exleya (USA) i Iana Rollanda (GB).

  • Ian Rolland

Ian Rolland był jednym z czołowych brytyjskich płetwonurków jaskiniowych. Odegrał ważną rolę w poznawaniu zalanych korytarzy Llangattock Cave Systems w Południowej Walii (zwłaszcza w Ogof Daren Cilau) i Mermaid Hole w Irlandii. Był również w grupie nurków wspomagających podczas rekordowego nurkowania R. Parkera w Wookey Hole.

Ian Rolland zginął 27 marca 1994 eksplorując ostatni syfon w Sotano de San Augustin w Meksyku.

Ian działał na końcu jaskini, zmieniając się na prowadzeniu z amerykańskim płetwonurkiem Kenny Broad'em. Tego dnia Kenny przepłynął ostatni syfon i odkrył za nim piaszczystą komorę. Obydwaj używali prototypowego automatu Billa Stone'a o obiegu zamkniętym (rebreather) - bardzo nowoczesnego sprzętu, który Ian znał doskonale, gdyż przez wiele lat był mocno zaangażowany przy budowie i testowaniu tego aparatu. Jego doświadczenie przyczyniło się w znacznym stopniu do ulepszenia obecnej wersji aparatu.

Ian planował trzygodzinną akcję, w czasie której zamierzał eksplorować wspomnianą komorę i odnaleźć dalszą drogę. Kiedy jego nieobecność przedłużała się, Kenny zaczął składać rezerwowy rebreather i wrócił do jaskini ratować kolegę. Po przetestowaniu rezerwowego wyposażenia Kenny przepłynął przez syfon, dotarł do komory i nieoczekiwanie odnalazł ciało Iana leżące na dnie jeziorka syfonowego, w czystej, otwartej wodzie. Późniejsze testy jego aparatu pokazały, że był w pełni sprawny. Ian, według zwykłej praktyki, wychodząc z wody, aby przejść przez komorę, zamknął dopływ tlenu. Okazało się, że ponownie zanurzając się nie włączył go na powrót.

Członkowie wyprawy wynieśli ciało Iana wespół z wyprawą Cuetzalan. Żona Iana, Erica, rozsypała jego prochy w pobliżu szczytu Ben Nevis 23 kwietnia 1994.